1. Религията на Египет
Аромотерапията се използва за първи път от древните египтяни за лечение на различни стресови, простудни и мускулни заболявания.
Арфа е един от най-старите музикални инструменти, известен още в Древен Египет, Финикия, Асировавилония, Древна Гърция и Рим.
Жертвоприношение е ритуално отнемане на живота на животни или хора, с цел умилостивяване или почитане на божества.
Зооморфизмът е култ към животните и пренасянето на техния физически вид върху боговете.
Йероглифите са сложна символна система с повече от седемстотин картинни знака, използвана за писане в Древен Египет.
Книгата на мъртвите е емблематичното произведение за древноегипетската цивилизация. В нея има почти 200 заклинания, които трябва да помогнат на душата да преодолее опасностите на подземния свят и да я доведе до божественост в рая. Богат източник на информация за религиозния живот и етични отношения на древноегипетското общество.
Мумифициране е бавен процес на изсушаване на тялото, за да не се разложи. Широко практикувана в Древен Египет процедура траела 70 дни. Жреците изваждат черния дроб, белите дробове, стомаха и червата и ги поставт в четири малки урни, където се пазят от един от четиримата сина на бог Хор.
Обрязването е хирургическо отстраняване на кожата покриваща главичката на пениса. Практиката се налага по различни причини: културни, естетически, хигиенни и вследствие на някой медицински състояния. Най-старите достоверни сведения са от древен Египет, където е позволена само на мъжете с висок сан.
Пиктограма е знак, показващ основните разпознаваеми черти на обект, предмет, явление, които най-често са представени в схематичен вид.
Пирамидите са масивни монументи с голяма квадратна основа и четири триъгълни стени, които се събират в общ връх. Символизира слънчевите лъчи и в тях са погребвани фараоните.
2. Религията на Месопотомаия
Антропоморфизъм е преписване на нечовешки неща или събития по отношение на човешките характеристики. Произхожда от гръцкия антропо-човек и морфе-форма, терминът е използван за първи път за означаване на човешки физически или умствени характеристики на божества. Към средата на 19 в. придобива второто по-широко значение на явление, възникващо не само в религията, но във всички области на човешката мисъл и действие, включително ежедневието, изкуствата и дори науките.
Гадаенето включва различни методи и начини за предсказване на бъдещето.
Клинописната писменост започва като система от оформени символи. През третото хилядолетие изображенията стават опростени и по-абстрактни, тъй като броят на използваните знаци става все по-малък. Пише се с клиновидни писци върху глинени плочки, които после се изпичат.
3. Религията на Гърция
Гностицизъм (от гр: γνωστικός “да имаш знания”) е колекция от религиозни идеи и системи от I в. сл. Хр. на раннохристиянски и еврейски секти. Тази религиозна група наблягат на личните духовни знания (гнозис) над ортодоксалните учения, традиции и авторитет на църквата.
Миторогията води началото си от древните гърци и дава цялостна информационно картина на различни легенди.
Орфизъм (от тр. Ὀρφικά) е името, дадено на сбор от религиозни вярвания и практики с произход от Елинистичния свят.
Пантеон (от гр.: πάνθειον – от πάντες – всички и θεός – Бот) е термин за политеистичните религии, с който се обяснява култа. Назовава се и сградата, която се явява като храм за всички богове.
Фетишизъм е религиозния смисъл се обяснява с издигане на предмети в култ и приписване на свръхестествени качества или божествени свойства на някой обект. Посочване на хора, който имат силата да въздействат над живота на околните.
Хтонични (от гр.– χθόνιος – земни) е термин известен от старограцката митология, характеризиращ богове, които обитават подземния свят, като Хадес, Персефона, Хеката, Трофоний и др.
4. Религията на Рим
Авгур (от лат. augur) е древноримски жрец; птицегадател, предсказващ главно по полета и виковете на птиците, както и по някои небесни явления (облаци, мълнии, гръмотевици и др.) дали държавни начинания ще се одобрят от боговете.
Анимизма (от лат. anima – душа) е система от вярвания където не се приема разделението на тялото от душата. Твърдо е убеждението, че души имат животните, растенията и други материални обекти, които могат да управляват човешкото съществуване.
Дивинацията е гадаенето за случайни бъдещи събития; тя може да бъде естествена (тълкуване на сънища, на екстатични прорицания) и изкуствена (изкуството на авгурите, на харуспиците, на гадаещите по жребий).
Евхемеризмът се обяснява с появата на култовете, но едва ли може да помогне да разберем живата религия, както християнската, така и тази, която е присъща на хората живеещи под знака на вечния град със скритото име “Roma-Amor”.
Етруси са древни племена, който населяват през първото хилядолетие пр.н.е. северозападната част на Апенинския полуостров. Създават развита цивилизация, която предшества римската и оказва голямо влияние върху нея.
Законите на дванадесетте таблици са създадени през 450 – 449 пр.н.е. и са в основата на римското право. Наричат се така, защото са записани на 12 плочи от слонова кост или мед и са сложени на Форума – централния площад на Рим.
Понтифекс е човек, който се занимава с церемонии и религиозни ритуали като жертвоприношения. Жреческата колегия на Понтифексите са служители на култа, но не на отделно божество, а на цялото частно и обществено богослужене.
Сибилски книги са пророчески книги и в се събират оракулски предсказания. Съхранявани в храма на Юпитер на Капитолий и се тълкуват от жреческа колегия. Древните римляни се допитват, преди да вземат решение при трудни за държавата обстоятелства.
Фециали (от лат. fetiales) е римска колегия от 20 жреци, които изпълняват службата на пълномощници на Рим пред чуждите народи за водене на преговори, обявяване на война и сключване на мир при спазване на определени религиозни обреди.
5. Религиите на българи и славяни
Влъхва е жрец, добър магьосник, гадател, прорицател, лечител, вълшебник. Влъхви са наречени древните славянски жреци, които, освен че служат на боговете, извършват и различни магии в полза на рода и племето.
Езичество е вярата, основана на поклонението на много богове или идолопоклонство. С този термин най-често се свързват предхристиянските религии в Европа.
Капища са свещените места на прабългарите в предхристиянската епоха. В съвременните представи за древнославянската религия се обозначават всички славянски храмове.
Паганизъм е система от вярвания и практики, чрез които се обожествява природата, водеща началото си от древни митове и религии.
Скотовъдството е животновъдство, развъждане и отглеждане на селскостопански животни и получаване на продукция от тях.
Тотемизма гради се върху вярата в невидима връзка между човек – племе – род и определено животно или растение. Това животно или растение се нарича тотем. Хората вярват, че тотемът ги защитава от трудностите на живота. Учените смятат, че примитивният човек започва да обожествява животинския и растителен свят, защото целият начин на живот е свързан с него.
Шаманизма е анимистично вярвание в духове, предимно лоши. Шаманите заемат важно място в много култури по света. Те са церемониалисти, лечители, зъболекари и много други. Работят със своята сила и на околния свят. Те и създават баланс между всички неща. Вярват, че има връзка света между хората, животните, растенията, планините и дори вятъра.