Декларация за правата на човека и гражданина (1789): „Никой не може да бъде обезпокояван за своите възгледи, включително ре- лигиозни, стига тяхната изява да не нарушава обществения ред, установен от закона.“

Първа поправка на Конституцията на САЩ (1791): „Конгресът няма да приема закони, които установяват или забраняват свободното изповядване на каквато и да било религия, ограничават свободата на словото, свободата на пресата или правото на хората да се събират мирно и да се обръщат с петиции към Правителството за отстраняване на несправедливости“.

Чл. 18 от Всеобща декларация за правата на човека (1948): „правото на всеки на свобода на мисълта, съвестта и религията; свободата на всеки да смени своята религия или вяра и свободата сам или в общност с други, публично или частно да изразява своята религия или вяра в обучение, практикуване, богослужение и обреди.“

Чл. 9 от Европейска конвенция за правата на човека и основните свободи (1950 – 1953, в сила у нас 1992): „Всеки има право на свобода на мисълта, съвестта и религията; това право включва свободата да проме- ня своята религия или убеждения и свободата да изповядва своята религия или убеждения ин- дивидуално или колективно, публично или частно, чрез богослужение, обучение, религиозни обреди и ритуали. […] Свободата да се изповядва религия или убеждения подлежи само на такива ограничения, които са предвидени от закона и са необходими в едно демократично общество в интерес на обществената сигурност, за защитата на обществения ред, здраве и морал или за защита на правата и свободите на другите.“

Чл. 21-22 от Харта на основните права на Европейския съюз (2007): „Забранена е всяка форма на дискриминация, основана по-специално на пол, раса, цвят на кожата, етнически или социален произход, генетични характеристики, език, религия или убеждения, политически или други мнения, принадлежност към национално малцин- ство, имотно състояние, рождение, увреждане, възраст или сексуална ориентация“; „Европейският съюз зачита културното, религиозното и езиковото разнообразие“.

  1. Богомилова, Н. Религиозното разнообразие в културата на съвременна Европа. Дебати, феноменология, социално-антропологичен профил. София: Реклама Пони,
  2. Richardson, T., ed. Regulating Religion: Case Studies from Around the Globe. New York: Springer, 2004.