Живот и дейност на равин Йосиф Каро в Никопол (1523 – 1536). Културното наследство на Йосиф Каро и значението мy за развитието на града Никопол
Йосиф Каро
- Кратък исторически обзор относно еврейския закон (Халаха) – учени и техните трудове
- Дългият житейски път на равина Йосиф Каро, неговата дейност в Никопол и книгите му: „Бейт Йосеф“ („Домът на Йосиф“), „Шулхан Арух“ („Сложената, подредената маса“)
Равин Йосиф Каро е автор на един от най-известните трудове в еврейската религия – „Шулхан Арух“, който за първи път представя сложния Кодекс на еврейския закон (Халаха) като едно просто ръководство, практично и разбираемо.
В началото се изтъкват равините – изследователи на еврейския закон от сефарадски (испаноеврейски) произход, а впоследствие – тези от ашкеназки (немскоеврейски) произход, всичките живели в Европа между ХІІ-ХІV в. Равин Йосиф Каро е роден в Толедо и през 1492 г. е бил на 4 г., когато след прокуждането на евреите от Испания заедно със семейството си се заселва в Османската империя, в дн. България. През 1523 г. и следващите 13 г. е главен равин на Еврейското религиозно висше училище (Йешива), създадена години преди това в Никопол.
Според Йосиф Каро тълкуванията на еврейския закон, въведени въз основа на Талмуда от средновековните сефарадски и ашкеназки равини, са много сложни и отдалечени от еврейския народ, който е желаел в своя ежедневен живот да изпълнява един по-опростен еврейски кодекс, за да живее, работи и да е близо до Бога.
Йосиф Каро започва изследванията си в Никопол, но през 1536 г. той се преселва в Сафед (Цфат) в Израел, където завършва 4-томния си труд „Шулхан Арух“, което означава „Сложената, подредената маса“. Това е един истински „Наръчник“ на еврейския закон. Според Каро с това религиозният човек сякаш сяда на една „вече подредена обедна маса“, изучава еврейския закон по лек, достъпен приятен начин и е близо до Бога. Това е едно от най-уважаваните еврейски религиозни произведения.
В днешно време древният град Никопол е също много важно място за поклонение пред делото на равин Йосиф Каро и се предвижда построяването на един молитвен дом, който да привлече много посетители на този хубав, интересен град.