Портрет на Мими Лорен

Еврейското културно наследство в България

  • Евреите в България в началото на ХХ в. Религиозни и културни центрове
  • Културен живот на евреите в България: Периодични вестници и списания, театрални представления, литература
  • Приносът на българските евреи в науката и културата. Изтъкнати евреи в науката, театъра, музиката, изобразителното изкуство и влиянието на европейската култура

В лекцията се описва културният живот на евреите в България от началото на ХХ в. до сега. Използвани са изследвания на историци, като Константин Иречек и Саул Мезан. В началото се представят броят на еврейското население в различните градове, техните религиозни и културни центрове, езиците, които са говорели.

В следващия раздел се преминава към културния живот на евреите. Изтъква се големият обем на еврейски периодични издания, излизащи на ладино, идиш, иврит и български през 30-те години.

Описва се забележителното развитие през този период на еврейската музикална и театрална култура. В големите градове се създават театри, в които се представят класически произведения, преведени на ладино. Създаден е и голям, в последствие международно известен, еврейски хор. Оттогава в България работят международно известни музиканти, певци и композитори.

Изтъква се фактът, че в последните 70 г. в еврейската общност в България са израснали много известни актьори, режисьори, певци, инструменталисти, композитори, които имат и много международни прояви. Също така се отбелязват постиженията на известни български учени, писатели и поети от еврейски произход, кнгите на които са преведени на различни езици.

Накрая се представят световно известни български художници от еврейски произход, от началото на 20 в. до днешни дни.

Автор: Д-р Марсел Израел