Дефиниция на термина "деструктивна религиозност"

Причините и предпоставките за зараждането, утвърждаването и развитието на деструктивната религиозност трябва да се търсят невинаги в определената религия, а по-скоро в нейното своеобразно възприемане и интерпретиране. Поради тази причина деструктивна религиозност може да се зароди също така и в рамките на традиционните религии, а не само в новите религиозни движения. Задължителен елемент от живота в тези общности е усвояването на учението на части, а не в неговата органична цялост и пълнота, както това обикновено се случва при традиционните религии. Това създава чувство на избраност и посветеност на адепта.

  • Характерни особености на деструктивната религиозност:
Сляпата преданост към идеалите и целите на общността или към личността на нейния лидер. В този случаи идеалите или харизматичната личност на лидера се явяват морално оправдание, което от своя страна е вид защитно средство от останалия свят. В основата на тази характерна особеност на деструктивната религиозност е потребността на човека за социална принадлежност и обвързаност към група или общност, създаваща чувство за идентичност. Втората характерна особеност на деструктивната религиозност е изискването от адепта за безпрекословна лоялност и преданост към общността и нейния лидер. Или казано с други думи особената „персонификация” на култа към общността, който се поддържа по съответен начин и чрез култа към нейния лидер.
  • Резултат от деструктивната религиозност:
автодеструктивно поведение
към личносттакъм обществото
бинарно възприемане на живота и светасоциално отчуждение или социална самоизолация
развиване на различни комплексипридобиване на особено чувство за пулса на времето, търсещо апокалиптични измерения
придобиване на особено чувство за избраностмедийна изолация, изразяваща се в избягване на телевизия,

радио, вестници и други средства за масова информация

Желание за саможертва в името на самоизградения религиозен идеалНагласи за отнемане живот на други хора с цел „прочистване на обществото от „фалшива“ религиозност“
Автор: Д-р Жасмина Донкова