Дефиниция на термина "религиозно движение"

Като религиозно движение може да се определи всяка религиозна общност, която:

  • реформира позната религиозна доктрина или създава нова религиозна система или духовна практика, в основата на която обаче има заемки от вероучението на световна религия, но примесено и с някакви елементи от теософията, астрологията, езичеството, Ню Ейдж философията или др.
  • предлага нова интерпретация на свръхемпиричното и метафизичното за достигане на трансцендентно знание, духовно просветление, самореализация или истинско усъвършенстване.

Някои от религиозните движения възникват в рамките на църкви или по-големи религиозни институции, поради което те не се стремят към институционализация. Такива движения практикуват собствен вид духовност до момента, в който църквата или институцията, в рамките на която са възникнали, оттегли доверието си от тях и те вече са принудени да се превърнат в самостоятелни религиозни общности.

Сложността при изследването на проблема за новите религиозни движения обаче се поражда още и от факта, че всяко от тях по своята същност е достатъчно сложна, самобитна единица, оказваща специфично влияние върху голяма част от спектъра на обществените отношения.

Причина за това е фактът, че всяко религиозно движение съдържа в себе си различни нива на идентификация:

1.Доктрина, която се явява конгломерат от различни религиозни и философски възгледи
2.Култова практика за екзистенциално – персонално и групово – „потребление”, която притежава своеобразна специфика и съдържание
3.Харизматични лидери, които в повечето случаи се явяват централният обект на идентичността на движението
4.Нестандартни методи на рекрутиране на нови членове
5.Агресивен прозелитизъм
6.Символни логики и технологии за публично разпространение и

популяризация на сакралностите и ползите от движението

7.Благотворителни инициативи в общественото пространство
Автор: Д-р Жасмина Донкова