Религията в САЩ има няколко съществени характеристики: доброволчество: понеже религиозните общности не могат да разчитат на държавна подкрепа; активност, особено в привличането на нови членове; иновативност – желание да се направи религията по-привлекателна; състезателност; деноминативност – наблюдава се еволюция от секти към деноминации; връзка с популярната (консуматорската) култура: приватизация на религията – тя е инди видуален избор и отговорност, собствена реалност.

Първа поправка на Конституцията (1791) прокламира пълно разделение между държавата и църквата и свободно изповядване на религията. Според редица проучвания 25% от американците сменят религиозната си принадлежност поне веднъж в живота.

Протестантите в САЩ са около 50% от населението, но деноминацията не е единна. В нея се наблюдава оформяне на либерални и консервативни крила, групиране по различни белези. Католиците в САЩ представляват 25% от населението, но имат слабо влияние върху американската култура. Етнически разделени са на няколко групи (италианска, полска и латиноамериканска), и защитават традиционалистки виждания: против хомосексуалността, абортите и безбрачното съжителство. Евреите живеят предимно на източното крайбрежие и в Лос Анджелис. Сред тях е запазена силната власт на равините, които поддържат чувството за културна различност чрез стриктно спазване кошер, съхраняване на религиозната музика и общите молитви, макар да не липсват реформирани общини. Мюсюлманите в САЩ са потомци на преселници от Африка, Пакистан, Близкия изток, Иран и Афганистан, а някои са преминали към исляма чрез смесени бракове или повлияни от капеланите в затворите. Броят им бързо се увеличава през втората половина на ХХ в. В религиозно отношение общността е пъстра и включва сунити, шиити, суфисти и ахмадити.

Индианските религии понастоящем представляват повече интерес за науката, отколкото се упражняват от местното население. Те са превърнати в устна традиция, която се съчетава с култови практики и ритуали. Особено популярни са някои Нови религиозни двиожения, като: Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни, Общността Християнска наука (Крисчън сайънс), движението Ню Ейдж, Сциентоложката църква.

Автор: проф. д-р Жоржета Назърска