РАБОТЕН ЛИСТ: „РЕЛИГИОЗНИ СИМВОЛИ“
Име ……………………………………………………………….… Ф№ ……………………..
специалност ……………………………… курс ………………….. дата:……………………..
Моля Ви, прочетете внимателно текста! Есеистично коментирайте (в рамките на половин страница) какво представлява религиозния символ и защо е важен за общността?
СИМВОЛИТЕ В ГОЛЕМИТЕ НЕХРИСТИЯНСКИ РЕЛИГИИ
От Теодор Даналаче 26/01/2010

Символите съществуват откакто свят светува. Всяка култура, религия, място, предмет били асоциирани със символ. Думата „символ” идва от латинскита дума „symbolum” или гръцката „συμβολον” и означава представям, изобразявам. В повечето случаи емблемата или изображението са свързани с няколко думи или съкращения, отнасящи се до елемента, който представляват. Религиозните символи са от едни от най-разпространените и използвани древни символи. Те винаги са били в помощ при откриването и разпознаването на определени ценни предмети, на религиозна принадлежност, идеи или свидетелства за дадена религия. Основната им цел е събирането на едно място на хора, които споделят една вяра или култура.
Изучаването на религиозните символи е от областта на историята на религиите, където се сравняват вярванията на народите и се анализират корените на всяка религиозна култура. Както се споменава по-горе, религиозните символи са едни от най-древните. За някои от тях се смята, че са на повече от 100 000 години. Една част са египетските, открити във фараонските гробници. Те свидетелстват за вярването в божества, във вечен живот и т.н. В Африка са открити едни от най-древните символи. Те датират още каменната епоха, т.е. отпреди 100 000 години. Запазени са пигменти в охра (тъмно червено), които се използват при изписването на религиозните символи по онова време.
Символите и тяхното пластично изпълнение в големите религии Използването на символи е световен феномен. Археологът Стивън Митхен след дълго проучване на религиозните феномени стига до заключението, че общ за всички религии е фактът, че включват и пластично изразяване на теоретичните вярвания. Т.е. винаги вярванията в духовния свят, в живота след смъртта, както и в невидими сили били овеществявани в рисунки или символи. Последващите или възникващите по-късно символи имали за цел да насочват към първичния символ.
Заради факта, че духовният свят се различава от материалния и сетивен свят, винаги е било трудно разбирането и обяснението на духовното в познатите ни логически системи. Ако е лесно да усетиш или разбереш нещо свръхестествено, то трудността се появява, когато се опиташ да предадеш това на друг. Този проблем изчезва в момента, в който духовните неща се “въплътят” във видими знаци, в материални символи. Чрез знаци и символи, неописуемото и невидимото могат да

Религиозни символи при даоизма В китайската философия концепцията за „ин” и „ян” е използвана, за да опише начина, по който противоположните сили се преплитат при подържането на света. Всяка се бори с другата и в същото време се подържат в съществуването си. Според тази концепция, при основаването на света стоят две равни начала (дуализъм) и това се използва често в китайската наука и философия. Ин и Ян означават тъмнината и светлината, мъжът и жената, долното и горното, доброто и злото и т.н. Ин, който представлява тъмнината или „panta nordica” е черната страна на символа, а Ян, което означава слънчево място или Юг се представя от бялата страна.

Религиозни символи в зороастризма Фаравахар е един от най-познатите и срещани религиозни символи в зороастризма. Зороастризмът е държавна религия в античната персийска империя. Днес в Иран зороастризмът вече не е официална държавна религия, а символът, наречен „фаравахар” е останал да представя древността и сегашна Персия, въплътена в Иран.Крилатият диск има дълга история в античната култура и изкуство. От историческа гледна точка, този знак представлява слънце с крила и се появява се още в Бронзовата епоха. В нео-асирийски времена към този античен символ е прибавен човешки бюст. Този „служител в дреха” е символ на Ашур. Също може да символизира и „ангела пазител” или „Славата Божия”. | www.crestinortodox.ro Превод от румънски: Камелия Константинова
Източник: https://www.pravoslavie.bg